Diety-hubnutí, on-line dietní poradce
 

Léky, doplňky stravy a zdravotnické prostředky

Nas těchto stránkách můžete najít informace o volně prodejných lécích (léčivých přípravcích), zdravotnických prostředcích a doplňcích stravy, které se mohou objevit ve vaší lékárničce.

Rozdíl mezi léky a doplňky stravy

Léky, zdravotnické prostředky a doplňky stravy

I když ne zcela přesně, ale zato srozumitelně lze zásadní rozdíl charakterizovat tak, že u registrovaného léku (léčivého přípravku) je garantován určitý terapeutický (léčebný) efekt, kdežto u doplňku stravy postačí garantovat (často jen prohlášením výrobce), že jeho požívání je neškodné.

Ne ovšem vždy znamená, že doplněk strany musí být zákonitě méně účinný než registrovaný lék. Existují i případy, kdy některý výrobce uvede na trh doplněk stravy se stejnou účinnou látkou, jako má registrovaný lék, ale třeba s nižší dávkou. Jako příklad mohou být výrobky s obsahem vitaminu C, které jsou na trhu jak jako registrované léčivé přípravky, tak jako doplňky stravy.

Důvodem může být třeba i to, že registrační procedura u léku je časově i finančně náročná. Uvést na trh doplněk stravy je mnohem jednodušší a to může ovlivnit jeho cenu.


250x250

Rozdíl má i právní konsekvence - u doplňků stravy je ze zákona omezeno prezentování léčebných účinků (nejsou povolena nedoložitelná zdravotní tvrzení).

Zdravotnické prostředky

Zdravotnický prostředek je další kategorie výrobků, které se vztahují k problematice zdraní. Podle definice SÚKL se zdravotnickým prostředkem se rozumí nástroj, přístroj, pomůcka, zařízení, programové vybavení, materiál nebo jiný předmět, použitý samostatně nebo v kombinaci spolu s příslušenstvím pro použití u člověka za účelem

  • stanovení diagnózy, prevence, monitorování, léčby nebo mírnění nemoci,
  • stanovení diagnózy, monitorování, léčby, mírnění nebo kompenzace poranění nebo zdravotního postižení,
  • vyšetřování, náhrady anebo modifikace anatomické struktury nebo fyziologického procesu,
  • kontroly početí.

Zdravotnické prostředky podléhají registrační proceduře u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), na jehož stránkách najdete další informace.


468x60